Naiseks olemise kunst.


Tänane teema haakub kenasti eelmise postitusega, sest tänu emakeelelaagrile Rõuge ürgorus avastasin ma Katrin Saali Saul´i (2015) raamatu "Naiseks olemise kunst. Avasta naiselik vägi läbi arhetüüpide maagilise maailma." Nimelt oli meie laagriprogrammis kenasti esindatud ka lugemistund, kus lapsed said vaikuses keskenduda raamatule, mille olid endaga kaasa võtnud. Õpetajana ei soovinud ma olla kehvem ja võtsin endale missiooniks leida hea eestikeelne raamat. Peamiselt meeldivad mulle õpetlikud ja arendavad raamatud, psühholoogia või hariduse valdkonnast.
Kuigi enamasti loen ma inglisekeelset kirjandust, siis alati kui kodumaad külastan, proovin leida vähemalt ühe eestikeelse raamatu, mis kõnetab. Vahel saadab mind edu, teinekord jälle ebaedu. Seekordse raamatupoe külastusel õnn naeratas ja sattusin täiesti kogemata antud raamatut sirvima. Tundsin, et soovin seda lugeda, sest juba esmasel sirvimisel sõnad raamatus puudutasid mind. Ilus kirjakeel, mis tõmbas endasse. See raamat on kui hea maius, mida ei soovi kohe ära süüa, vaid pikema aja vältel nautida. Tunda ning kogeda kõikide oma meeltega. Nõustun Marina Paula Eberth´iga, kes kirjeldab raamatut kui kunstiteost, mis "viib lugeja inimpsüühika sügavate allhoovuste juurde, mis jäävad nähtamatuks, kuid ometigi mõjutavad meid igal hetkel, tahame me seda või mitte."

"Naiseks olemise kunst" on raamat, kus autor kirjeldab naise nelja peamist arhetüüpi ja ka nende variarhetüüpe, nende ilmnemist ning mõju. Alustuseks tuleb ilmselt lahti mõtestada, mida üldse tähendab arhetüüp? Võtan siinkohal kasutusele alkeemia.ee definitsiooni: "arhetüübid on universaalsed käitumismustrid, mis aitavad Sul paremini mõista ennast ja oma kohta maailmas. Lühidalt öelduna võib väita, et arhetüübid aitavad sul muuta oma elu." Naine on samuti arhetüüpne mõiste, mis hõlmab endas palju erinevaid assotsatsioone. Katrin Saali Saul toob oma raamatus välja neli peamist tervik arhetüüpi, kes õpetavad naisi ühinema väeallikatega enda sees:

- Tütarlaps, kes on mänguline, muretu, naerune, elurõõmus, emotsionaalne.
- Armastaja, kes on seksuaalne, sensuaalne, tabamatult müstiline.
- Koduperenaine, kes on hoolitsev, emalik, rahulik, korda loov ja hoidev.
- Kuninganna, kes on väärikas, tark ja õiglane.

Kui arhetüüp ei saa esineda oma eluterves vormis, avaldub see üle- või alakompenseeriva variarhetüübina. Näiteks Tütarlapse nõrgad variarhetüübid on Kuivik (Tütarlapse energia puudub täiesti) ja Inetu Pardipoeg; ülekompenseerivad varjud on Naiivitar ja Amatsoon (ülevõimendatud Tütarlapse energiale lisanduvad mehelikud omadused). Kuna Tütarlapse arhetüüp on minu elus kõige domineerivam, siis on aus tunnistada, et olen oma eluteel kogenud ka kõiki variarhetüüpe. Pikka aega (kui mitte aastaid) olin vinge Amatsoon, kes raius endale teed, läbi võitluste. Väsitav, sest kaotasin kontakti oma naiseliku/tütarlapseliku poolega, põgenedes ja pidevalt võideldes maailma vastu. Olen olnud ka Kuiviku staatuses, kus olen tundnud tunnet, et minus puudub igasugunegi eluenergia. On vaid soov end peita maailma eest, mida ma ei mõista. Aastaid tagasi (olen sellest ka eelnevalt kirjutanud), võtsin eesmärgiks (taas)avastada enda naiselik pool. Minus oli nii palju mehelikku energiat - jõulisust, agressiivsust ja aktiivsust, et soovisin mõista enam, mida tähendab olla naine? Kihid, mis olin endale aastatega peale kasvatanud ei tundunud enam õiged. Need otseses mõttes ahistasid ja ei lasknud mul enam hingata. Minu enesearengu algusaastad jäävad 2011ndasse aastasse. Olen oma teekonda ka siin Teile jaganud ja oma arengut sedasi reflekteerinud. See on olnud pikk teekond, rõõmude kui ka kukkumistega, aga ütlemata põnev. Eluterve Tütarlapseni jõudsin tegelikult alles paar aastat tagasi, enne peikaga kohtumist. Koorides endalt kõik "kihid", mida ma enam ei vajanud ja lubades endal olla just see inimene (naine), kes ma päriselt olen. Lapselik, rõõmsameelne, avatud südamega, positiivne, üsna püsimatu jne. Minu jätkuv kontakt sisemise tütarlapsega on positiivselt mõjutanud ka minu suhet oma tulevase abikaasaga. Olen positiivselt nakatanud ka teda leidmaks endas üles sügav emotsionaalsus ja lapselikkus. Seda on väga vahva olnud kõrvalt jälgida kui ka kogeda💖

Armastaja on minus samuti olemas ja tugevalt esindatud. Olla salapärane, naeratada, nautida, olla kirglik, häbitu, ahvatleda. Armastaja variarhetüüpideks on Vanapiiga, Nunn, Prostituut, Must Lesk. Nendest neljast on au olnud kogeda Nunna arhetüüpi, kuhu ennast peale esimest kooselu purunemist teadlikult kui ka mitte teadlikult asetasin. Mitte sellepärast, et mulle seks ei meeldinud, vaid pigem seetõttu, et ma lihtsalt ei suutnud endale kedagi füüsiliselt lähedale lasta. Aus, aga ütlemata valus aeg minu elus. Hirmust taas kogeda valu loobusin enda seksuaalsusest (alateadlikult) ja muidugi kaotasin üleüldises mõttes kontakti sisemise minaga (väikese elurõõmsa tüdrukuga). Nüüdseks olen leidnud endas üles Armastaja, kes on vaba, eneseteadlik, sensuaalne ning kogemustega. Palun ärge arvake, et jõudsin selleni üleöö. See on aastate pikkuse eksperimenteerimise tulemus, mille põhiolemuseni tegelikult olen alles jõudnud antud suhtes. Armastaja ülesanded paarisuhtes on: ahvatleda meest end vallutama, pakkuda seksuaalset naudingut, inspireerida oma partnerit, õpetada mehele, kuidas ta saaks Sulle naudingut valmistada, lihtsalt olla, hoida armastuse ruumi ja kiirata rahulolu. Ise sealjuures seda kõike nautides ja olles kontaktis elurõõmsa, mängulustilise Tütarlapsega.
     Kui tulla tagasi Vanapiiga, Prostituudi ja Musta Lese variarhetüüpide juurde, siis nende analüüsimisel jääb minu isiklikest kogemustest vajaka. Pigem pean end praegusel hetkel täitsa eluterveks Armastajaks.

Koduperenaine on minus samuti esindatud. Raamatus on seda peatükki eriti põhjalikult käsitletud ning tooksin eraldi välja just selle mõtte "perenaiseks olemise ülim oskus pole mitte laitmatus korras toad ja plekitu köök, vaid oma sisemise aia harmooniline seis. Kui perenaine ei suuda hoida oma sisemist aeda piisavalt korras ja ilusana, siis kahjuks ei tule Tütarlaps ja Armastaja sinna varsti enam mängima ja mõnusalt aega veetma. Ja väga segi aia puhul on ka Kuningannal keeruline näha pikka perspektiivi, kuhu naise elu tüürida. Ka temal on vaja oma vaheda pea tarvis harmoonilist keskkonda." Lühidalt tähendab see seda, et tuleb end teadlikult hoida harmoonias/taskaalus (emotsionaalselt, vaimselt, füüsiliselt), olla teadlik oma väeallikatest, mitte lasta end välismaailma sissetungist liigselt mõjutada. "Perenaise sisemaailma haldamise oskusest sõltub, kas temast saab oma peresüsteemi juht või selle ori." Variarhetüüpideks on siin Laisk Peretütar, Tuhkatriinu, Täitmatu Naine ning Nõiamoor.

Ja olemegi jõudnud viimase arhetüübi juurde, kelleks on Kuninganna ja kelle variarhetüüpidena on esindatud Müürilill, Printsess Hernel, Jääkuninganna ning Revolutsionäär. "Kuninganna mõistab, et ta on eriline ja väärtuslik. Ta suhtub kõikidesse teistesse inimestesse lugupidavalt. Kuninganna hing on puhas nii üleolekust kui alaväärsusest. Eluterve Kuninganna ei pea ennast teistest paremaks, ta usub, et on sama väärtuslik ilmakodanik nagu kõik teisedki. Ta tunneb, et ta on võrdne võrdsete seas ja eriline eriliste seas." Eneseväärtustamine on siinkohal olulisel kohal, mis algab adekvaatsest enesehinnangust. Olles aus iseenda vastu, armastab ja väärtustab Kuninganna ennast täpselt sellisena nagu ta on, ka "halbadel" päevadel. Paarisuhtes sõltub aga Kuninganna oskusest oma vajadusi, soove ja tundeid väljendada ning võimest avatud kommunikatsiooni pidada selle suhte kvaliteet ning jätkusuutlikkus. Kuninganna staatus suhtes sünnib siis, kui mees näitab selgelt välja, et ta on nii oma naisele kui nende suhtele pühendunud. Kui mehe käitumine räägib selget keelt austusest, tunnustusest ja imetlusest oma Kuninganna suhtes. Alkeemia.ee on Kuninganna arhetüübist ka kokkuvõtte teinud, lugeda saab seda siit. 
     Kuna ma hetkel olen lõpetamas antud peatüki lugemist, siis pean tõdema, et ma pole kunagi tundnud end kui Kuninganna, pigem kui Printsess 😀 Olgugi, et antud arhetüüp loetelust puudub, siis minu põhjendus on tegelikult lihtne. Ma lihtsalt ei tunne, et olen ealiselt kui ka kogemustelt Kuninganna staatuses (veel). See on täiesti olemas, kuid väiksemal kujul, sest arenemisruumi jagub...

See kõik, mis siia täna kirja sai on vaid väike osa palju suuremast. Kui Sind see kõnetas ja Sa pole veel raamatut lugenud, siis kindlasti tee seda. Raamat ei ole mõeldud ainult naistele lugemiseks, vaid ka meestele, kes soovivad enam naistest aru saada/neid mõista💖

Lõpetuseks jagan Teiega ka ühte vahvat seika, mis minuga raamatu lugemisel juhtus. Kodumaalt tagasi sõites seadsin end mugavalt laeva lounge´s sisse ja asusin lugema. Olin parasjagu Armastaja peatüki juures, kui minu poole pöördus laeva töötaja (eestlasest naisterahvas) ning küsis, mis raamatut ma parasjagu loen. Näitasin talle raamatu kaant ning lisasin, et tegemist on väärt raamatuga (loomulikult jagasin ka mõned seletused juurde:)) Tuli välja, et see on üks tema lemmik raamatuid, mida ta on mitu korda läbi lugenud ja igakord midagi uut avastanud. Ta palus mul ära arvata, mis on tema domineerivaim arhetüüp ja ma pakkusin esmasel vaatlemisel Armastaja. Tegelikult oli selleks Tütarlaps ja järgmisel kohal minu pakutu. Selle hetke muutis eriliseks tegelikult tema kirjeldus iseendast läbi Tütarlapse arhetüübi.  Tema kirjeldust kuulates nägingi teda väikse tüdrukuna maailma avastamas, porilompides hüppamas, lilleõisi nuusutamas, puudel ronimas jpm. Uskumatult äge! Ja kui ta ühel hetkel kasvas taas minu silmis suureks (reaalseks naiseks minu ees), siis oli kõik see elurõõm ning mänglevus jätkuvalt olemas. Lahkudes jäid teda saatma sõnad "ära kasva suureks, see on lõks." Omaltpoolt hõikasin vastu Walt Disne´y ütluse: "adults are only kids grown up (täiskasvanud on vaid üles kasvanud lapsed)." Juhuslikud kohtumised pole tegelikult minu elus juhused...antud kohtumiselt võtan kaasa mõtte, et elu on mitmekülgne, samamoodi on seda naiseks olemine. Teadlikkus iseendast aitab selles põnevas, kuid omamoodi keerulises ning kaootilises maailmas ellu jääda. Mitte eluraskustega pidevalt võideldes ja nende koorma alla mattudes, vaid pigem jagades oskusi, kuidas väljakutsetega toime tulla💖 Kujundades ja juhtides sealjuures oma eluteed ise, teadlikult. Elutervete arhetüüpide mõistmine ning nende oskuslik integreerimine annab võimaluse laiemalt tegutseda erinevates valdkondades.

Selle mõttega ongi aeg jagada oma "kuldset" ütlust - varsti jälle!💕

Miks mitte?

Comments