Mis on õnnelikkuse võti?Tervitused taas!💚

Mul on hetkel lugemisel Meik Wiking´u, Kopenhaageni Õnneuuringute Instituudi tegevjuhi raamat "The Key to Happiness. How to Find Purpose by Unlocking the Secret´s of the World´s Happiest People." Tema sulest on ilmunud eelnevalt "The Little Book of Lykke." Eesti keeles siis "Väike Hygge-raamat. Kuidas Taanlaste kombel hästi elada." Sisuliselt on need raamatud samad, lihtsalt vahepeal (täpsemalt 2019ndal aastal) otsustati muuta raamatu pealkirja. Põhjusena ilmselt fakt, et Taanlased enam ei skoori õnnelikkuse edetabelis (World Happiness Report, WHR). Pingerea kuldsel esikohal (juba teist aastat järjest) paikneb Soome. Küll aga on raamat huvitav lugemine, sest ise ma pole Taanit külastada (veel) jõudnud. Seega puudub mul reaalne kogemus võrdlemaks Soome ja Taani õnnelikkuse taset. Raamatut lugedes tulin aga ideele, et see viga tuleks parandada! Ja tegin peikale ettepaneku, et järgmisel aastal (autoga) sõita Taani ning ehk õnnestub isegi Hollandist läbi põigata. Plaan on idanemisel ning ilmselt läheb teostamisele👌👏 Tulles raamatu juurde, siis enamus mõtetele noogutan mõnuga kaasa. Ühine tegur, mis iseloomustab Põhjamaade riike on kenasti kokku võetud lausega "What works well in the Nordic countries is an understanding of the link between the good life and the common good. We are not paying taxes; we are purchasing quality of life. We are investing in our community."(p.37) Vaatluse all on siis kuus peamist teemat: ühtekuuluvustunne, raha, tervis, vabadus, usaldus ja lahkus/headus. Kahe käega kirjutan alla mõttele, et õnnelikkus on valik, mis on kõigile kättesaadav. Eluviis, mis koosneb paljudest erinevatest komponentidest. Ilma pingereata. Olulisemal kohal on tasakaal ja vastus küsimusele, mis teeb mind päriselt õnnelikuks?

On au olnud kohata oma eluteel väga jõukaid, kui ka vähem jõukaid inimesi. Õnnelikke kui ka õnnetuid inimesi. Inimesi, kes pidevalt otsivad midagi/kedagi, sest kunagi ei ole küllalt. Kui ka inimesi, kes on leidnud rahu ning kulgevad eluteel. Inimesi, kes on end kaotanud kui ka inimesi, kes on end leidnud. Inimesi, kelle jaoks peegeldub õnn asjades ja inimesi, kellele on olulisemad kogemused. Ja niimodi võikski jätkata. See jada on katkematu, kuid kõiki ühendab üks tegur - elu elamine. Igaüks isemoodi. Omade valikute, arusaamade, põhimõtete, soovide, missioonide, visioonidega. Minu elutee on mind viinud juba üsna varases nooruses mõistmiseni, et raha eest õnne ei osta. Osta saab vaid hetkelise tunde, mis ei ole jätkusuutlik. Ja leidsin, et soovin enam investeerida kogemustesse, mille abil saan areneda inimesena ja luua "oma loo." Sellise loo, mis on põnev, õpetlik ning kogemustel põhinev. Varakult mõistsin ka seda, et raha on oluline, kuid ma ei luba sel kontrollida ja juhtida oma elu. Täiskasvanute maailmas kahjuks puulehtedega arveid ei tasu, mis väiksena tundus vägagi loogiline ettevõtmine. Seega oleks rumal minust väita, et raha ei ole oluline. On küll. Kuid kindlasti mitte peamine õnneallikas. Vähemalt mitte minu elus. See aga ei tähenda, et vahepeal fookus paigast ei nihkuks. Tulenevalt erinevate välistegurite mõjust. Kuid siis tuleb fookus taas teadlikult tagasi juhtida. Nõustun Platon´i ja Aristoteles´ga, kes väitsid, et hea elu taandamine iha objektide omamisele ja sellest saadavale naudingule pole piisav. Platon väitis, et õnne kogemiseks on lisaks iha objektidele vaja ka üht erilist tüüpi teadmist, mis meile ütleks, kuidas iha objekte kasutada. Näiteks, et raha inimese õnnelikuks teeks, on tarvis oskust, kuidas rahaga ümber käia. Sama kehtib ka teiste õnne objektide suhtes. Aristoteles leidis, et õnne objektid peavad olema seotud inimese sisemiste vajadustega ja soodumustega ning tema loomuse teostamisega💚

- "If money and happiness were to describe their relationship on Facebook, it would read: It´s complicated." (p.73)

- "When we discover that our happiness does not rest on the foundation of money, we have found a true treasure." (p. 94)

Tänases postituses otsustasin lõpuks vastata küsimusele "Mis on minu õnnelikkuse võti? Seda on minult ikka ja jälle küsitud. Enne vastamist soovin mainida, et see, mida te mu blogis loete ja näete - see olengi mina. Täies ehtsuses. Nagu mulle ikka meeldib enda kohta öelda - omamoodi eriline. Ja siinkohal ei soovi ma sildistada, kas see on positiivne või negatiivne. Kasutan pigem sõna - mitmekülgne. Üks loetumaid kirjutisi minu blogis on läbi aegade olnud "Mida kaheksa aastat üksindust mulle õpetas?" Antud kirjutis, mis on aus ja avameelne, peegeldab imehästi minu olemust. Võtab lühidalt kokku ka selle, et õnnelikkus ei ole alati mind minu teekonnal saatnud. Küll aga on ta mind külastanud teatud ajaperioodidel. Kahjuks mu ratsionaalne olemus ei ole lubanud tal jääda. Hirmutades teda ikka ja jälle eemale mõttega, et "õnn/õnnelikkus ei ole minu jaoks." Aastad möödusid ning mõistsin, et olen teinud vale valiku. Sellega seoses otsustasin, et soovin teadlikult oma valikut muuta ja proovida mõtet "õnn/õnnelikkus on minu jaoks." Lubades tal seekord jääda. Teda hoides, armastades ning toites. Pean tõdema, et see on olnud pöördeline valik minu elus, mis on avanud uued dimensioonid. Lubades mul päriselt ka kogeda elu, kõikide meeltega. Nautides seda, mis mul juba on, samal ajal liikudes selle poole, mida soovin veel saavutada.  Proovin nüüd koondada mõned isiklikud mõtted seoses õnnelik olemisega. Siin nad on: 

- Ela iseendale. Pole oluline, mida sotsiaalnormid ette kirjutavad. Sinu elu - Sinu valikud. 

- Aktsepteeri end sellisena nagu Sa oled.

- Hoolitse enda vaimse, füüsilise ja emotsionaalse heaolu eest. Hoides tasakaalu.

- Andesta inimestele, kes on haiget teinud. 

- Armasta tingimusteta.

- Tee asju, milles oled hea, mis Sulle meeldivad. 

- Ole iseenda kui ka teiste vastu hea ja aus. Kohtle inimesi lahkusega. 

- Muuda seda, mida muuta saab. Pole mõtet end tühja kulutada.

- Investeeri hetkedesse ja mälestustesse. 

- Leia igas päevas midagi, mille üle rõõmustada. Nautides olevikku.

- Arenda endas tänutunnet. Olles tänulik selle eest, mis Sul juba olemas on. 

- Ära võrdle end teistega.  Mõõda oma edu enda, mitte teiste progressi järgi.

-  Oska näha "mina - pildist" kaugemale. Mõistes ning aktsepteerides ka teisi enda ümber. 

-  Hoia lähisuhteid. Panustades oma aega, hoolt ja armastust. See on üks parimaid investeeringuid õnneliku ja tervema elu jaoks. 

- Julge unistada!

Need on siis mõtted, mida enda elus igapäevaselt praktiseerin. Kuid see pole universaalne tõde. Ilmselgelt nagu armastuse definitsiooniga, on ka õnnelikkuse terminoloogia tähendus iga inimese jaoks erinev. Ja see on ütlemata tore, sest annab võimaluse teineteiselt õppimiseks💚 Õnnelikkus kui selline ei ole eesmärk omaette, vaid elu osa. Meelerahu, mida pakuvad olevikuhetked. Kõigile kättesaadav ja täitsa tasuta. Seekord siis sellised mõtted!

Enne, kui lõpliku punkti panen, soovin Teiega ka ühte vahvat ideed jagada "The Key To Happiness" raamatust. Nimelt on seal mainitud nimetust "õnnelikkuse fond." Tegemist on siis isikliku kogumisfondiga. Investeerimaks hetkedesse, mis on osaks millestki suuremast. Mulle meeldib see mõte nii väga, et soovin seda katsetada. Pannes kirja unistused (mitte materiaalsed), mida soovime peikaga üheskoos või eraldi oma "eluloo projektis" saavutada/täita. Inglise keeles võib seda hellitavalt kutsuda "Happiness Bucket List." Ta oli hea meelega nõus! Niiiii äge!💚 Seega, ehk keegi lugejatest soovib samuti seda ideed praktiseerida!💚 Häid mõtteid tuleb ikka jagada! Varsti jälle💚

Comments