Taaskohtumine! :)

Tere taas mu armsad lugejad,

sellest on kaua möödas, kui oma viimase postituse kirjutasin. Olen sellest väga puudust tundnud! Ja otsustasin, et võtan taas oma blogi ette  ja hakkan kirjutama - oma teekonnast kui ka arutlema hariduse valdkonna teemadel. See on minu viis hoida sidet Teiega ja samuti jagada oma teadmisi ja kogemusi.

Mis siis vahepeal on juhtunud? Kus ma olen? Mis ma teen?

Seda on nii ütlemata keeruline kirja panna paari lausega, sest olen olnud eemal juba nüüdseks mitu head aastat. Viimase blogi sissekande tegin eelmise aasta novembris, meie ühises ettevõtmises Teaga : http://ourfinlandadventures.blogspot.com.ee/ . Täitsa uskumatu! :) Ilmselt see aeg on olnud mulle vajalik, olla eemal ja iseendaga, et taas leida see jõud jagamiseks :) Olen siiani Põhja-Soomes, täpsemalt Oulus. Mõned teist on teadlikud,et pikka aega maadlesin oma õpingutega Eestis ja üsna tihti tundsin, et paraku liigun peaga vastu seina ja jõud saab otsa. See oli üheks peamiseks põhjuseks,et otsustasin lahkuda Eestist ja kandideerisin Oulu Ülikooli EdGlo (Education and Globalisation) magistriprogrammi ja minu õnneks osutusin tihedas konkurentsis valituks. Ja suutsin aastaga sooritada kõik antud programmi ained. Paraku juhtus nii, et samal ajal pidin ka tegelema Tallinna Ülikooli õpingutega, kuid minu kahjuks see ei olnud võimalik. Ma ei soovi detailidesse laskuda, et miks, sest see on olnud väga pikk ja üsna õnnetu protsess, mille tulemusena palusin Soome haritlastelt abi ja nõu, mida peaksin antud olukorras tegema. Ainsa võimaliku lahendusena pakuti mulle välja ITE (Intercultural Teacher Education Programme), kuhu pidin uuesti kandideerima.

The Intercultural Teacher Education (ITE) programme responds to the challenges by multiculturalism and globalisation to the teaching profession. It offers a professional teaching qualification, but contains some distinctive features.


  • courses on the background and shape of education abroad
  • studies of global matters and international relation
  • guest lectures from other countries
  • a period of study abroad
  • teaching practices abroad and in international schools
  • internships in government and non-government organisations
  • global education studies (peace and conflict research, equity and human rights, environment)
  • study of overseas development policy
The versatile contents of the programme offer good opportunities for future employment with a variety of teaching and education related duties. The education provides competences to work in educational tasks both in Finland and abroad.

Rohkem infothttp://www.oulu.fi/edu/intercultural_teacher_education


Minu üllatuseks oli sealse programmi konkurents veelgi tihedam ja tõenäosus osutuda valituks, oli väga väike. Suure töö tulemusena osutusin enam kui 200 kandidaadi seast valituks ja pärast seda hakkasid asjad liikuma! Pean mainima, et olin esmajuhtum Oulu Ülikoolis ja suur väljakutse õppetöökoordinaatoritele. Üheskoos suutsime me kokku panna mulle individuaalse õppekava (kanda üle minu eelnevalt sooritatud ained nii Eestist, Soomest kui ka Lõuna-Koreast) ja eksmatrikuleerisin end vabatahtlikult Tallinna Ülikoolist. See individuaalne lähenemine ja toetus Soomest on olnud märkimisväärne! Sest ausalt öeldes sai mul ühel hetkel jõud otsa, sest olin nii palju töötanud selle nimel, et lõpetada... kuid olin kui surnud ringis, millel ei olnud lõppu. See tunne, mis mind valdas, kui ma taas teadsin kuhu ma kuulun ja mis saab edasi, seda on võimatu kirjeldada. Mäletan, et helistasin emale ja hakkasin südamest nutma, sest olen olnud kui ellujäämiskursustel ja pidevalt pidanud võitlema ja nüüd ühel hetkel ( peale mitmeid aastaid) on olukorral lahendus. Ma tundsin end taas elavana, et mul on energiat edasi liikuda ja et olen õigel teel! Sellest sügisest alustasin ITE programmis individuaalse õppekava järgi ja võin julgelt väita, et olen suutnud endas taastada rõõmu ja usu iseendasse ning olen palju tugevam :)

Eks elus on alati nii, et kui ühed uksed sulguvad, siis teised taas avanevad. Ja kui on tunne, et asjad ei ole õiged, siis tuleb miskit muuta. Olla julge, avatud ja vahel tuleb lihtsalt riskida :) Sellest sügisest võtsin endale eesmärgiks, et ma soovin jagada oma teadmisi jooga vallast. Selleks tegin ettepaneku NISO´le (Network of International Students in Oulu) ja alustasin joogatunde igal pühapäeval kell 12.00 ülikoolis :) Avaldan Teile saladuse - tegelikult on ülikool pühapäeviti suletud, aga mina salaja smuugeldan oma joogatajaid sisse :D Siiamaani pole keegi kurjustama tulnud ja tunnid on ülipopulaarsed, ja ka õppejõud on õpilaste seas. Kuna esimestel tundidel oli nii palju inimesi, siis otsustasin teha kaks korda kuus paaris joogat ja teistel kordadel individuaaltunnid.  Teate, jube äge on ja mis kõige toredam, inimesed naudivad! :) Samuti minu lõputöö võtmesõnadeks on Mindfulness, The New National Core Curriculum and Physical Education, kuid sellest kirjutan Teile pikemalt oma järgmistest postitustes.


Ja üheks suurimas saavutuseks pean ma meie eesti keele ringi lastele (Oulu Vallutajad), kelle kodumaaks on Eesti. Alustasime sellest sügisest ja lapsed on olnud uskumatult tublid! Rohkem meie tegemistest saab lugeda meie blogist: http://ouluvallutajad.blogspot.com.ee/See on ütlemata suur rõõm ja au üheskoos, sest lastele on emakeele ja kultuuri hoidmine olulise tähtsusega, eelkõige identiteedi kujunemisel. Siinkohal peame täname Oulu linna, kes on meile selle võimaluse taganud! :) Ja ikka hoian eesti keelt ka Tuglase Seltsi Jututoas, kus ma ei saa mainimata jätta, et inimesed kellega koos töötan, on mulle suurimateks eeskujudeks! Kõik inimesed, kes elavad väljaspool oma kodumaad teavad, et rajada oma elu uues keskkonnas ei ole lihtne. See on tõsine töö ja mitte kõik ei lähe alati nii nagu plaanitud. Seda viimast on mulle eriti Soomes oldud aeg õpetanud. Kuid isiklikult ma tunnen, et tasapisi siiski liigun ja kõigele vaatamata olen suutnud täita oma peamist motot - mida iganes ma siin elus ette võtan ja kus iganes ma olen, silmad peavad särama :) Olen suutnud kõigest hoolimata hoida oma isiksust, mis on üsna tihti ehk liialt naiivne ja jäärapäine, kuid siiski ka heatahtlik ja rõõmsameelne. Uskuge mind ma ei ole valinud kõige lihtsamat teed,  aga see tuleb lõpule viia ja vaatame mis minust siis lõpuks saab :)
Ma soovin oma kirjutamistega kutsuda Teid osa saama minu teekonnnast, et sedasi olla ikka koos Teiega! :)
"Every ending is really just a new beginning."Hoidkem päikest südametes sellel pimedal ajal,


ikka ja alati Teie Jane :)Comments